Bławatek

Bławatek- pożyteczny dla tych, którzy spędzają wiele godzin przed komputerem.

Według mitologii greckiej centaur to istota pół człowiecza – pół końska. Mówi się, że jeden z nich wyjawił ludzkości sekretną wiedzę o właściwościach leczniczych wszystkich roślin na ziemi. Dlatego nie dziwi, że nazwa jednego z najpiękniejszych kwiatów naszych pól pochodzi od postaci mitologicznej. W dawnej Francji cherber bławatek był znany jako „l‘eau de casselunettes” – co możemy przetłumaczyć jako „woda pękniętych okularów”, gdyż wierzono, iż kto używa tą roślinę, nie potrzebuje okularów.

Cherber bławatek (łac. Centaurea Cyanus) to jednoroczna, delikatna roślina pochodząca z rodziny astrowatych. Osiąga wysokość do 70 cm, rozgałęziona, jej liście są długie równowąskie, dolne włochate. Kwiaty zebrane w pojedyncze koszyczki o średnicy 2 – 3 cm osadzone na końcach rozgałęzionych pędów. Kwiaty brzeżne językowate posiadają piękny ciemnoniebieski lub czasem białawy kolor. Kwitnie już od maja aż do sierpnia.

Do rodziny Centuarea zaliczamy około 500 gatunków, występujących na całym świecie. Centaurea Cyanus to jeden z piękniejszych okazów w tej rodzinie. Kwiat zazwyczaj spotykany jest na obrzeżach pól, ugorach i często nazywany chwastem zbóż. Chabry występują w prawie całej Europie, włączając północ oraz centrum półwyspu iberyjskiego. Uważa się, że roślina ta pochodzi ze wschodniej Europy, skąd rozprzestrzeniła się na resztę kontynentu.

Do celów leczniczych zbieramy koszyczki kwiatów (Cyani Flos) w czasie ich pełni kwitnienia. Z zebranych koszyczków kwiatowych wyskubuje się kwiaty brzeżne i szybko suszy w podwyższonej temperaturze, w przewiewie. Kwiaty suszone długo, w warunkach naturalnych i na słońcu, zmieniają barwę (bledną) wskutek rozpadu niebieskiego barwnika cyjaniny. Roślina ta zawiera glikozydy antocyjanowe (głównie cyjaninę), flawonoidy, związki gorzkie oraz sole manganu.

Balsam dla oczu

Jako roślina gorzka świetnie działa na pobudzenie apetytu. Pomocna jest przy stanach zapalnych dróg moczowych oraz zewnętrznie w zapaleniu spojówek i brzegów powiek. Najbardziej ceniona jest za swe dobroczynne właściwości dla naszych oczu. Poprawia mikro krążenie naczyń kapilarnych, wzmaga ich odporność, wspomaga ostrość widzenia. Dlatego to zioło poleca się głównie osobom zmuszonym wytężać wzrok przez wiele godzin przed monitorem komputera czy telewizora oraz dla osób uczących się. Jest wielką pomocą dla osób tracących wyrazistość widzenia oraz cierpiących na krótkowzroczność. Daje bardzo dobre rezultaty w przypadku dolegliwości typu „worki pod oczami” czy „kurze łapki”.

Dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym służy jako pomocny środek w dolegliwościach jamy ustnej we wszelkiego rodzaju zapaleniach, w szczególności warg, w przypadku nadwrażliwych i krwawiących dziąseł oraz łagodzi bóle zębów.

Sposób na zmęczone oczy

Bławatek najczęściej aplikuje się robiąc kąpiele oczu, przemywając oraz nakładając kompresy. Jednakowe proporcje bławatka, bzu i płatków róży (2 łyżki stołowe mieszanki na ¼ l wody) zalewamy gorącą wodą, przygotowując napar. Czekamy chwilę, by zioła „naciągnęły” i następnie filtrujemy. Gotowy napar aplikujemy jako kompres za pomocą gazy lub waty na zamknięte powieki. W przypadku kąpieli gałek ocznych zakraplamy oczodoły lub zanurzamy twarz w wodzie bławatkowej otwierając oczy pod wodą i wykonując ruchy gałek we wszystkie strony. Jest to również doskonałe ćwiczenie dla oczu.

Dodaj komentarz