Leczenie uzależnień (alkohol, nikotyna, kofeina,..)

Witam,

wiele osób uważa, że leczenie uzależnień jest trudne, nasze doświadczenia jednak wskazują że jedyna trudność z jaką może spotkać się terapeuta, to chęć pozbycia się nałogu ze strony klienta- ażeby uwolnić się od nałogu, należy przede wszystkim powziąć stanowczą decyzję porzucenia tego zgubnego przyzwyczajenia. Ważne jest też zapoznanie się z wiedzą na temat szkodliwości picia alkoholu, kawy czy palenia papierosów, a to pozwoli wzbudzić niezwykle istotną i pomocną w terapii niechęć do nałogu.

Najbardziej skuteczne terapie to hipnoza, coaching i bioenergoterapia. Wiele doświadczeń dowodzi, że najlepszym działaniem pomocniczym jest równoczesna zmiana diety i np. spożywanie wyłącznie wegetariańskich pokarmów. Jeszcze lepsze wyniki dołączone do diety kilkudniowe posty owocowe lub warzywne.

W wielu ośrodkach na całym świecie osoby uzależnione od alkoholu oraz innych używek skutecznie leczy się pozbawioną nabiałowych i mięsnych pokarmów wegańską dietą, która nie zawiera też najmniejszych nawet dodatków soli. Kuracja taka zwykle trwa kilka miesięcy i daje pozytywne wyniki. Podczas takiej kuracji bardzo ważna jest nie tylko sama dieta wegetariańska, bądź przynajmniej do niej zbliżona, ale także unikanie jakichkolwiek innych używek, a także słodyczy i ostrych przypraw, co niewątpliwie również zwiększy prawdopodobieństwo trwałego uwolnienia się od nałogu, gdyż wszelkie stymulujące środki oraz cukier pobudzają chęć stosowania używek.

Jeśli więc ktoś np. pragnie uwolnić się od nałogu palenia papierosów, to nie powinien pić kawy czy alkoholu, gdyż te używki pobudzają do palenia i odwrotnie, palenie papierosów sprawia, że człowiek ma większą chęć na alkohol czy kawę.

Osobom uzależnionym od alkoholu należy przez dłuższy czas polecić przyjmować bardzo duże dawki witaminy B3 (niacyny), nawet 12 gramów dziennie przez okres dwóch lat, stopniowo i powoli zwiększając dawkę. Ponieważ jednak są to bardzo duże dawki, klient ich przyjmowanie wcześniej powinien uzgodnić z lekarzem, czy nie ma w tym względzie przeciwwskazań, jak na przykład marskość wątroby itp.

Dr Hoffer i dr Osmond z USA w badaniach i obserwacjach wykazali, że schizofrenia ma związek z niedoborem witamin i minerałów i że można ją leczyć właściwą wegetariańską dietą. Podając schizofrenikom duże dawki witaminy B3, C oraz B6 zauważyli, że bardzo pomagało to zmniejszać nie tylko objawy schizofrenii ale też, że wielu pacjentów, którzy byli też uzależnieni od alkoholu (20 d0 40% alkoholików cierpi na schizofrenię) znacznie łatwiej radziło sobie z nałogiem. Megadawki witamin powstrzymywały ich skutecznie też przed popełnieniem samobójstwa. Wyniki tych badań zostały przedstawione w lipcu 1968 roku w „British Journal of Psychiatry”. Ponieważ jednak megadawki wit. B3 mogą powodować suchość, zaczerwienienia skóry itp. (najwidoczniej związane z tym, że duże dawki tej witaminy mogą powodować niedobór wit. C), należy podawać 1000 mg wit. C dziennie, a dzięki temu objawy te powinny ustąpić. Jeszcze lepszym wyjściem jest wzbogacanie diety witaminami z odpowiednich soków wyciskanych na zimno.

 

Grzegorz Halkiew

Dodaj komentarz