Naturopatia- medycyna ekologiczna

Czym jest naturopatia? Jaka jest różnica pomiędzy medycyną naturalną, a medycyną akademicką, alopatyczną, czyli leczącej tylko objawy.

W 2009 roku Parlament Europejski uznał, że naturopatia jako medycyna naturalna jest równorzędna medycynie konwencjonalnej.

Termin naturopatia pochodzi z języka greckiego, w tłumaczeniu – „choroba natury”. Korzenie naturopatii sięgają 19-tego wieku. Rozwijała się początkowo w Niemczech, a następnie w USA, gdzie została przywieziona z Niemiec przez Benedykta Lusta. Lust wraz z żoną stworzył w stanie Nowy York najpierw centrum terapii naturalnych Youngborn Nature Cure Health Resort, a następnie a następnie pierwszą szkołę naturopatii.

W tym czasie (około 1902 roku) zrodził się również termin „naturopathy”. Na początek 20-tego wieku przypada rozkwit naturopatii w USA. w tym czasie w całych Stanach Zjednoczonych powstało wiele szkół i praktyk zajmujących się naturopatią.

Po II-giej wojnie światowej rola i popularność naturopatii osłabła, została ona wyparta przez leki takie jak np. antybiotyki oraz zaawansowane techniki chirurgiczne. Jednak w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy ludzie uświadomili sobie ograniczenia nauki i medycznych technologii, na nowo wzrosło zainteresowanie naturopatią – holistycznym podejściem do człowieka, a jednocześnie realną szansą na uniezależnienie się każdego z nas od drogich i szkodliwych leków. Obecnie naturopatia stanowi część medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM – Complementary and Alternative Medicine) i jest powszechnie praktykowana w wielu krajach na całym świecie.

Obejrzyj również pozostałe filmy z działu: Inspiracje

 

Dodaj komentarz