Naturopatia

Termin naturopatia pochodzi z języka greckiego, w tłumaczeniu – „choroba natury”. Korzenie naturopatii sięgają 19-tego wieku. Rozwijała się początkowo w Niemczech, a następnie w USA, gdzie została przywieziona z Niemiec przez Benedykta Lusta. Lust wraz z żoną stworzył w stanie Nowy York najpierw centrum terapii naturalnych Youngborn Nature Cure Health Resort, a następnie a następnie pierwszą szkołę naturopatii.

W tym czasie (około 1902 roku) zrodził się również termin „naturopathy”. Na początek 20-tego wieku przypada rozkwit naturopatii w USA. w tym czasie w całych Stanach Zjednoczonych powstało wiele szkół i praktyk zajmujących się naturopatią.

Po II-giej wojnie światowej rola i popularność naturopatii osłabła, została ona wyparta przez medycynę alopatyczną oraz leki takie jak na przykład antybiotyki, oraz zaawansowane techniki chirurgiczne.

Powrót do leczenia metodami naturalnymi nastąpił w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy ludzie uświadomili sobie ograniczenia nauki i medycznych technologii. Na nowo wzrosło zainteresowanie naturopatią i holistycznym podejściem do człowieka, a jednocześnie przywrócono szansę na uolnienie się każdego z nas od drogich i szkodliwych leków. Obecnie naturopatia stanowi część medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM – Complementary and Alternative Medicine) i jest powszechnie praktykowana w wielu krajach na całym świecie.

Opis zawodu

3 myśli do „Naturopatia”

  1. Uważam, iż naturoterapia jest naprawdę skuteczna i powinna być bardzo promowana, w przeciwieństwie do wielu całkowicie nieskutecznych, a promowanych kierunków.

  2. Prof. Jerzy Vetulani*: „Są fantastyczne badania, które pokazują, że medytacja, czyli duch, silnie wpływa na fizyczną budowę materii, która tworzy mózg. Już po ośmiotygodniowym kursie medytacji w pewnych miejscach kora mózgowa staje się grubsza, ponieważ przyrastają tam wypustki nerwowe, co zwiększa możliwości intelektualne. I na odwrót. Po byle wylewie, który uszkadza kluczowe neurony, nagle tracimy możność ekspresji naszej psychiki. Dlatego sądzę, że całkiem możliwe jest sprzęgnięcie ze sobą materii żywej i nieożywionej.
    (…)”

    *

    Jerzy Vetulani- Neurobiolog, jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, profesor w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FJerzy_Vetulani&ei=nsVcTt3GAZHHswbWk4TPDw&usg=AFQjCNHcpksNAWvrYnwM1KJUPe5pIK4b8A&sig2=SUeBEG0O1iez9KG5fbTmww

  3. Świetny artykuł Panie profesorze! Czy jest jeszcze jakaś strona związana z naturopatami i hipnotyzerami?

Dodaj komentarz