Jak zostać naturopatą?

Coraz częściej otrzymujemy listy z pytaniem: jak zostać naturopatą? Cech Naturopatów i Hipnotyzerów wraz z Akademią Doskonalenia Zawodowego Naturopata przygotowują do zawodowego stosowania Naturopatii a uczestnicy kursów otrzymują stosowne zaświadczenia potwierdzające wiedzę i kwalifikacje.  Po zdaniu egzaminu państwowego uprawnienia zyskują statut europejski.

Aktualne zasady dopuszczenia do egzaminu czeladniczego w zawodzie Naturopata

 • kurs przygotowawczy (on-line)
 • dwa dodatkowe kursy z poniższej wymienionych:
  • hipnoza
  • akupunktura
  • bioenergoterapia
  • terapia manualna
  • coaching
  • ustawienia hellingerowskie
  • …..lub z innego zakresy medycyny naturalnej

Kursy powinny być poświadczone zaświadczeniem wydanym zgodnie z wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Najbliższe szkolenia przygotowujące do egzaminu

Jesteś absolwentem naszych szkoleń lub posiadasz już za sobą szkolenia z zakresu medycyny naturalnej, zapraszamy na egzamin państwowy, który odbędzie się w dniu:

Cena egzaminu:

 • Egzamin mistrzowski – 1 321 zł.
 • Egzamin czeladniczy – 661 zł.
 • Egzamin sprawdzający – 220 zł.

Informacje szczegółowe o egzaminie znajdą się na stronie Cechu Naturopatów i Hipnotyzerów.

Chcesz wiedzieć więcej, napisz do nas wypełniając poniższy formularz.

Tu znajdziesz opis standardu zawodu.

Pakiet I (online)

– przeznaczony jest dla osób, które ukończyły przygotowanie zawodowe przynajmniej w dwóch rodzajach terapii naturalnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy posiadane przez Ciebie kursy spełniają wymogi przedegzaminacyjne, napisz do nas zapytanie.

Pakiet zawiera szkolenie Naturopata online- cena 1370zł

Pakiet II

Jeśli Twoja przygoda z terapiami naturalnymi dopiero się zaczyna, pomożemy Tobie przygotować się do najbliższego egzaminu.

Pakiet ten zawiera trzy szkolenia:

 • Naturopata online
 • Akupunktura podstawowa
 • Bioenergoterapia Podstawowa

Cena pakietu to 3610zł

(jeden z kursów tego pakietu może zostać wymieniony na dowolny trzydniowy kurs hipnozy)

 Pakiet III

Pakiet ten przeznaczony jest dla osób, które nie mogę być obecne na kursie stacjonarnym, mają pewne zasoby wiedzy z zakresu terapii naturalnych i chcą same w domu przygotować się do egzaminu.

Na pakiet składają się trzy szkolenia:

 • Naturopata online
 • Akupunktura online
 • Bioenergoterapia online

Cena pakietu to 3610zł

Pakiet IV

Pakiet pełny przygotowujący profesjonalistów do pracy w zawodzie Naturopata- składa się z niżej wymienionych kursów stacjonarnych:

 • Hipnoza i hipnoterapia zawodowa
 • NLP Coaching
 • Terapia systemowa rodzin (Konstelacje Rodzinne)
 • Akupunktura
 • Bioenergoterapia

..oraz

 • Pierwsza Pomoc Przedmedyczna
 • Przygotowanie medyczne do zawodu terapeuty- Anatomia i fizjologia

Pakiet ten ustalany jest indywidualnie, a uczestnicy przy wpłacie jednorazowej otrzymują 20% rabatu.

Uczestnicy kursu otrzymają zaświadczenie wg MEN potwierdzające wiedzę i kwalifikacje uprawniające do stanięcia przed komisją egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia.

Informacje o najbliższym egzaminie znajdziesz na stronie: http://naturopata.edu.pl/naturoterapia/wydarzenia/egzaminy-wydarzenia/

 

Dyplom Naturopaty- standard podwyższony Akademii Doskonalenia zawodowego Naturopata

dyplom cechu

 

Dyplom Naturopaty wydawany jest absolwentom naszej Akademii. Dyplom ten jest potwierdzeniem uzyskania wysokich umiejętności i kwalifikacji do wykonywania zawodu Naturopata nr rej. zawodu 323009 wg klasyfikacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

(czytaj też informacje o rzemieślniczym zawodzie Naturopata)

Aby uzyskać dyplom Naturopaty należy zdobyć kwalifikacje w niżej wymienionych specjalnościach (razem 930 godz.):

Bioenergoterapia

(250 godz.)

 – Kurs bioenergoterapii stopnia podstawowego- 30 godz.

 – Kurs bioenergoterapii zaawansowanej- 80 godz.

 – Kurs czeladniczy- Pierwsza Pomoc Przedmedyczna oraz zarządzanie przedsiębiorstwem 30 godz.

-Kurs przygotowania medycznego do zawodu terapeuty 110 godz


Hipnoterapia

(330 godz.)

 – Kurs hipnozy energetycznej- 80 godz.

 – Kurs hipnoterapii- 80 godz.

– Kurs hipnozy ericksonowskiej – 50 godz.

 – Kurs hipnozy analogowej i cold-reading- 30 godz.   

 – Kurs doskonalący z zakresu hipnozy regresyjnej- 30 godz.

 – Kurs doskonalący z zakresu autohipnozy- 30 godz.

– Kurs Hipnoza i stany transowe- 30 godz.

 

Naturoterapia

(350)

– Kurs biomasażu klasycznego- 80 godz. 

– Kurs Konstelacje- terapia systemowa rodzin- 80 godz.

– Kurs NLP Coaching- 80 godz. 

– Kurs NLP Master Coach- 80 godz.

– Warsztaty doskonalące-Telepatia i psychometria- 30 godz. 

 

 

 

Naturopatia

Termin naturopatia pochodzi z języka greckiego, w tłumaczeniu – „choroba natury”. Korzenie naturopatii sięgają 19-tego wieku. Rozwijała się początkowo w Niemczech, a następnie w USA, gdzie została przywieziona z Niemiec przez Benedykta Lusta. Lust wraz z żoną stworzył w stanie Nowy York najpierw centrum terapii naturalnych Youngborn Nature Cure Health Resort, a następnie a następnie pierwszą szkołę naturopatii.

W tym czasie (około 1902 roku) zrodził się również termin „naturopathy”. Na początek 20-tego wieku przypada rozkwit naturopatii w USA. w tym czasie w całych Stanach Zjednoczonych powstało wiele szkół i praktyk zajmujących się naturopatią.

Po II-giej wojnie światowej rola i popularność naturopatii osłabła, została ona wyparta przez medycynę alopatyczną oraz leki takie jak na przykład antybiotyki, oraz zaawansowane techniki chirurgiczne.

Powrót do leczenia metodami naturalnymi nastąpił w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy ludzie uświadomili sobie ograniczenia nauki i medycznych technologii. Na nowo wzrosło zainteresowanie naturopatią i holistycznym podejściem do człowieka, a jednocześnie przywrócono szansę na uolnienie się każdego z nas od drogich i szkodliwych leków. Obecnie naturopatia stanowi część medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM – Complementary and Alternative Medicine) i jest powszechnie praktykowana w wielu krajach na całym świecie.

Opis zawodu

Ziołolecznictwo

Na całym świecie jest ponad 20.000 rodzajów roślin, które są używane w celach medycznych. Wciąż jesteśmy świadkami wytwarzania coraz to nowych produktów kosmetycznych i do pielęgnacji skóry na bazie przeróżnych składników. Na przykład świeże pomidory albo ananas potrafią usunąć martwe komórki skóry już po kilku minutach. Olej marchwiowy i sok z aloe vera potrafią skutecznie eliminować szkodliwe ultrafioletowe promienie słoneczne, które najbardziej mają wpływ na starzenie się skóry. Rumianek i rabarbar można z powodzeniem stosować do rozjaśniania włosów, henna daje włosom ciepły, czerwony kolor, a indygo nadaje się do farbowania na niebiesko.

W dzisiejszym świecie panuje często opinia, że można zrozumieć naturę poprzez podzielenie jej na poszczególne części i naukowe zanalizowanie tych części. Botanika jest tą dyscypliną, która patrzy na rośliny i ich złożoną budowę, podczas gdy chemia analizuje chemiczne składniki znajdujące się w roślinach i izoluje aktywne składniki. Gdy naukowcy w ten sposób wypracowują swoje teorie, z wąsko definiowanych hipotez, jest możliwe, że uchodzą ich uwadze niewytłumaczalne często działania roślin na organizm człowieka. Wielu naturalnych uzdrowicieli już od dawna twierdziło, że to cała roślina jest ważna dla uzdrawiania człowieka, a nie tylko jakieś wyodrębnione z niej składniki, które roślina zawiera w sobie. Fizyka kwantowa, która bardziej skupia się na procesach zachodzących w naturze, aniżeli tylko na poszczególnych częściach natury, do pewnego stopnia potwierdza tą teorię, gdyż naprowadza na nowe tory myślenia w dziedzinie chorób i dysharmonii zachodzących w organizmie człowieka.

Ziołolecznictwo a choroby…

Wielość ziół i środków ziołowych daje możliwość stosowania terapii naturalnej w przypadkach niemalże wszystkich chorób. Oczywiście stosowanie ziół jest szczególnie skuteczne i bezpieczne, jeśli jest dokonywane w konsultacji z lekarzem i za jego zgodą.

Obecnie można dokonać następującego podziału chorób, które skutecznie da się leczyć ziołami i preparatami ziołowymi:

– Choroby serca i naczyń

– Choroby układu oddechowego

– Choroby przewodu pokarmowego

– Choroby wątroby, dróg żółciowych

i trzustki

– Choroby układu moczowego

– Choroby przemiany materii

– Choroby narządu ruchu

– Choroby alergiczne

– Choroby kobiece

– Choroby wieku starczego

– Choroby skóry

– Choroby gardła, nosa, krtani i uszu

– Choroby jamy ustnej

– Choroby oczu

– Choroby neurologiczne

Ustawienia duchowe wg Berta Hellingera

Bert Hellinger rozwinął i pogłębił nowy sposób ustawienia rodziny – przy pomocy reprezentantów osobie szukającej rozwiązania ukazuje się w sposób żywy i obrazowy jego własna rodzina. Jednym spojrzeniem można objąć powiązania i dotychczas nierozwiązane relacje na przestrzeni kilku pokoleń. O takim sięgającym w przeszłość ustawieniu można by powiedzieć, że jest to żywe drzewo genealogiczne.

W ustawieniu ujawniają się napięcia, konflikty i niekorzystne relacje panujące wewnątrz rodziny a pracując z nimi możliwe jest znalezienie i wprowadzenie rozwiązań.

Ustawienie często zaskakuje swoją formą, przebiegiem i oddziaływaniem.

Może ono w jasny sposób ukazać nam fakty, o których nie mieliśmy pojęcia, a które powodują nie tylko problemy, ale także choroby. Wiele osób bywa w złych relacjach z rodzicami, rodzeństwem, ma kłopoty z dziećmi, rozpadają się im związki, czują wewnętrzną pustkę, smutek, nie mają chęci do życia lub ich dzieci takiej chęci nie mają. Męczą częste bóle głowy, krzyża, wyczerpanie, jak również dużo cięższe choroby.

Te problemy i wiele innych mogą mieć swoje źródło w uwikłaniach rodzinnych, o których być może nie pamiętasz, lub nawet nie wiesz, że takie były. Nieświadomie przejmujesz na siebie ciężar swoichh przodków, który może doprowadzić Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich nawet do samobójstwa lub śmierci.

Ustawiając swoją rodzinę możesz odnaleźć problem i ustawić nowy prawidłowy porządek. Ma on być taki, aby każdy z jej członków czuł za sobą wspierającą go siłę rodziny.

Trzeba uznać więzi, które łączą nas z rodziną.

Każdy musi otrzymać swoją odpowiedzialność i być jej świadomy. Wtedy będzie mógł budować to, co jego własne, Wolny i już nie narażony na to, że będą ciężyć na nim sprawy z przeszłości.

Punktem wyjścia dla tego, kto chce przeprowadzić ustawienie, jest określenie problemu, jaki pragnie rozwiązać.
Następnie terapeuta pyta klienta o istotne wydarzenia w jego rodzinie w ostatnich dwóch pokoleniach.
Potem klient wybiera reprezentantów dla każdego żyjącego, ale również dla każdego zmarłego członka swojej rodziny pochodzeniowej i dla siebie samego. Od tej chwili do końca ustawienia jest tylko obserwatorem i poddaje się działaniu tego, co terapeuta i reprezentanci mówią i robią.

Myśl przewodnia

To, co w tej metodzie jest zadziwiające to fakt, że ustawieni reprezentanci uzyskują dostęp do uczuć i relacji poszczególnych członków rodziny. Nawet do tych, które często są głęboko ukryte. Zdarza się często, że reprezentanci odczuwają nawet zmiany fizyczne jak: drżenie kolan, chwianie się, skurcze w brzuchu. Reprezentanci odczuwają kogo w swojej roli lubią, a kogo nie, na kogo są źli albo z kim chcieliby mieć bliższy kontakt.

Celem ustawienia jest odnalezienie najsilniejszego uwikłania, którym ktoś jest uwięziony i które blokuje jego energię.
Kiedy już uwikłania zostaną rozpoznane i rozwiązane, często powstaje nowy porządek, w którym każdy dobrze się czuje na swoim miejscu.

Klient wchodzi wtedy na miejsce reprezentanta, świadomie przejmuje nowy obraz i nowy porządek w swojej rodzinie i w ten sposób wchłania go.

Ustawienia otwierają przed nami nową rzeczywistość. Pewne zasady dają się zastosować w życiu codziennym. Dlatego uczestniczenie w ustawieniach można nazwać szkołą, która uczy jak żyć pełnią życia.

Żaden człowiek nie jest wyspą. Pierwszym ważnym doświadczeniem, jakie dają ustawienia rodziny – jest doświadczenie więzi. Z intelektualnego zrozumienia wyrasta uczucie, które dokonuje zmian. Świadomość więzi zbliża i głęboko odpręża.
Każdy człowiek biorący udział w ustawieniach odkrywa siebie, jako część większej całości.

Rodzisz się, dorastasz, może sam masz dzieci. A z czasem zestarzejesz się, bo w końcu kiedyś przychodzi śmierć.
Tak już zdarzyło się wszystkim członkom Twojej rodziny i tak będzie się działo przez kolejne wieki. Doświadczasz siebie jako elementu w ciągu wydarzeń. Wiele spraw się relatywizuje, np.: znaczenie urody, atrakcyjności i młodzieńczości. Na fotografiach widać, że to wszystko przechodzi, jest – a potem znowu odchodzi.

Poczucie więzi daje spokój i ufność w to, co płynie przez pokolenia – życie.

Świadomość przynależności pozwala przyjąć to, co jest. Daje uczucie, że życie wzięło Ciebie w swoje ręce, nawet jeśli nie można tego do końca zrozumieć i pojąć. Życie jest dużo większe niż nasze wyobrażenie o tym, czego chcemy, czym jesteśmy.
Odkrycie tych więzi sprawia, że nabieramy szacunku dla innych ludzi. Zaczynamy rozumieć, że każdy inny tak samo, jak Ty jest związany ze swoją rodziną. Podczas warsztatów, gdy każdy ustawia swoją rodzinę w zadziwiający sposób znikają wartościowanie i uprzedzenia ze strony innych uczestników.

Kiedy jakiś uczestnik – nawet jeśli sprawia wrażenie nieprzyjemnego nie przyjemnego i nie miłego – ustawia swoją rodzinę, wtedy okazuje się, co on niesie i w jaki sposób jego zachowanie wynika z więzi z rodziną. Powstaje głębokie zrozumienie, a wcześniejsze oceny tracą na znaczeniu, jako aroganckie i powierzchowne. Uczysz się pozwalać być ludźmi takimi, jacy są.
W ustawieniach zobaczysz, że jesteś odpowiedzialny za własne czyny i skutki, niezależnie od tego, jakie sobie znajdziesz usprawiedliwienie. Patrzysz na rzeczywistość, której nie przekształca pryzmat żadnych tłumaczeń i koncepcji.

Rzeczywistość stoi po prostu przed Tobą.

Metoda terapii opracowana przez Berta Hellingera jest niezwykła w swojej skuteczności i głębi. Badania pokazują, że Konstelacje wprowadzają trwałe uzdrowienie w rodzinach. Pokazują także, że informacja odkryta poprzez Konstelacje jest pewna. Odkryte zostają ukrywane przez rodzinę sekrety, a późniejsze dyskusje z członkami rodziny potwierdzają informacje, jakie wychodzą na jaw w Konstelacji. Czasami, kiedy nie dochodzi do rozwiązania, jasne staje się, że informacja nie powinna zostać ujawniona. Zatrzymuje ją pole energetyczne konstelacji. Trzeba to zaakceptować z pokorą i szacunkiem.

Dlaczego Konstelacje Działają?

Konstelacje są formą Stwierdzenia Prawdy. Tam gdzie są sekrety i przemilczane kłamstwa w rodzinie, Konstelacje je ujawnią. Ustawienie pola energetycznego rodziny pokazuje obszary, które są przemilczane i niejasne- a poprzez to energetycznie zablokowane. Na przykład, ujawniane są głębokie prawdy o związkach.

Ustawienia systemowe dają okazję do rozwoju osobistego zarówno uczestnikom ustawiającym własny system, jak i aktywnym obserwatorom, bez osobistego ustawienia. Są zwykle intensywnym i głębokim przeżyciem emocjonalnym.

Jak się przygotować do Konstelacji?

Osoby planujące ustawienie własnego systemu rodzinnego powinny przed zajęciami dokonać pogłębionego wywiadu na temat wydarzeń w swojej rodzinie, obejmującego rodziców, dziadków, pradziadków oraz ich rodzeństwo. W szczególności ważne jest zebrać informacje na temat relacji tragicznych wydarzeń, ciężkich chorób, przedwczesnych śmierci, poronień i aborcji.

Porządek PONAD PORZĄDKIEM – ten najważniejszy

„Każdy kto należy do rodziny ma prawo do niej należeć poprzez pokolenia i nad tym czuwa nasze SUMIENIE”.
Mamy różne sumienia:
• – osobiste, które odczuwasz do partnera, rodziców, rodzeństwa,
• – wspólne sumienie – kolektywne, którego nie czujesz; ono czuwa nad tym głównym porządkiem, żeby w klanie rodziny nikt się nie zagubił.
Kiedy ktoś się zgubi, to powstaje taki ruch, że w kolejnych pokoleniach zostaje on „zastąpiony” przez kogoś z potomków.

Wspólne sumienie troszczy się o tych wykluczonych. Tak jakby chciało ich z powrotem przyciągnąć.
– Sumienie ducha – duchowe – ono nas łączy z większą całością, z ludźmi, wychodzi poza klan rodziny, nawet poza nasz naród. W tym sumieniu duchowym też jest taki porządek, który mówi: wszyscy mają prawo przynależeć. W harmonii z tym sumieniem stajesz w przyjaźni, w harmonii względem wszystkich.

KTO NALEŻY DO RODZINY

• – dziecko
• – rodzice i wszyscy wcześniejsi ich partnerzy
• – rodzeństwo żyjące i zmarłe, przyrodnie rodzeństwo, a także dzieci poronione, dzieci z
• aborcji (dziecko żyjące, które nie wie o tym usuniętym, jest z nim związane, często się czuje jak martwe)
• – rodzeństwo rodziców
• – zmarłe, przyrodnie, usunięte
• – dziadkowie
• – czasami wcześniejsi partnerzy dziadków, nie tylko mąż, żona, też partnerzy przed ślubem, (np. należą wszyscy ci, którzy ZROBILI MIEJSCE dla następnego partnera, bo dzięki temu mogła powstać nowa więź)
• – pradziadkowie rzadziej, ale gdy przeżyli jakiś szczególny los, np. gdy pradziadek został zamordowany, popełnił samobójstwo, kobieta która została zgwałcona- to się czuje. Szczególny los, który ma konkretne skutki dla rodziny, szczególnie ciężki los np. gdy kobieta zmarła przy porodzie. Z reguły jest tak, że „to” kończy się na pradziadkach. Rzadko zdarza się, że to „coś” jest dalej w systemie, chyba, że rodzina jest z rodowodem zapamiętanym, dlatego pamięć o tym dodatkowo obciąża rodzinę.
• – wujkowie i ciocie liczą się tylko jako rodzeństwo rodziców, czasami też ci przez małżeństwo, ale gdy mieli szczególny los. Też, gdy rodzina coś szczególnego mu zawdzięcza, coś odziedziczonego od przyjaciół, sąsiadów- ci, co dali wliczani są do systemu całości. Np. gdy umiera matka a sąsiadka zaopiekuje się dziećmi, wlicza się ją do systemu ponieważ rodzina coś jej zawdzięcza, coś dzięki niej zyskała
• – inni np ci, którym ktoś z rodziny zrobił coś złego, zwłaszcza gdy są ofiary jednego z członków rodziny. Np. gdy jest morderca, to musimy pamiętać o ofierze. Też w przypadku ofiar wypadku, jest ona wliczana do całości rodzinnego systemu.
Uwikłania z czasów wojny, np. pracownik w obozie koncentracyjnym- te ofiary trzeba włączyć do systemu bo potem wnuki, prawnuki widzą leżących zmarłych, czyli niespłacone długi. Także ci, którzy w obrębie swojej rodziny zrobili komuś coś złego.

Mordercy należą do rodzin OFIAR.

OFIARY należą do rodzin morderców.

Dotyczy to wszelkich nieprawości
• krzywda
• gwałt
• zagrabienie majątku

Jeżeli rodzina wzbrania się aby przestępcy z obcej rodziny dać miejsce w swojej rodzinie, to ktoś z ich rodziny będzie stosował gwałt i przemoc. Będzie reprezentował tego wykluczonego, powtarzał jego los.

Gdy rodzina wzbogaciła się kosztem pracowników, którzy pracowali np. dla tej firmy. Ci zmarli pracownicy muszą znaleźć miejsce w rodzinie osoby, która założyła firmę. Hellinger np. robił w USA ustawienie miliarderom. Bogaci przodkowie mieli ciężkie losy. Gdy ustawił dziadka i pradziadka okazywało się, że budowali kolej Boston – Kanada w XIX w. gdzie wielu ludzi straciło życie, byli ofiarami dziadka i pradziadka, a wnuk czuł się winny. Widział tych zmarłych i chciał umrzeć. Dopiero jak dziadek i pradziadek zobaczyli zmarłych to wnuk podniósł się. Nie chodziło o zadośćuczynienie, ale o miejsce w rodzinie sprawców.

Ten, który urodził się wcześniej jest przed tym, który urodził się później. Ważniejszy jest ten, który w rodzinie urodził się wcześniej, nawet partner, z którym nie było ślubu.

Terapia Gersona

Doktor Max Gerson (1891-1956), genialny lekarz i naukowiec, który już 80 lat temu odkrył przyczyny powstawania raka, opisując je jako zespół wyniszczenia tkanek wynikający z zaburzenia równowagi sodowo-potasowej na poziomie komórkowym, postępującą toksemię organizmu oraz permanentny niedobór składników odżywczych. Dr Gerson określił raka jak chorobę całego organizmu, a nie poszczególnych organów. Na bazie swoich odkryć, po ponad 35-ciu latach klinicznych doświadczeń, opracował Terapię Gersona – wybitnie skuteczną, naturalną, niespecyficzną terapię antynowotworową, nakierowaną na usuwanie przyczyn, a nie skutków choroby. Terapia znana jest głównie z ponad 30-to letniego pasma sukcesów w walce z wieloma rodzajami raka, jednak równie dobrze radzi sobie z innymi przewlekłymi dolegliwościami, m.in.: cukrzycą, chorobami serca, chorobami reumatycznymi czy nadciśnieniem. Mimo iż współczesna medycyna nazywa takie dolegliwości ”nieuniknionymi” i ”nieuleczalnymi” chorobami cywilizacyjnymi, oferując jedynie symptomatyczne leczenie, to Terapia Gersona zaprzecza wszystkim tym tezom – jest skutecznym narzędziem w leczeniu raka, nawet w zaawansowanym stadium, oraz z ponad 50 innymi chorobami – zwalcza przyczyny tych schorzeń i odbudowuje cały organizm, pomagając pacjentom w powrocie do pełnego zdrowia i w uniknięciu chorób w przyszłości. Terapia Gersona, mimo iż opracowana w Niemczech i USA, może być z powodzeniem stosowana w polskich warunkach.

Terapia Gersona to alternatywna metoda leczenia wielu ‚nieuleczalnych’ chorób, która najbardziej spektakularne sukcesy odnosi w leczeniu raka. Tam gdzie klasyczna medycyna oferuje jedynie objawowe leczenie,Terapia Gersona radzi sobie doskonale przynosząc pełne uzdrowienie.”Holistyczne podejście Terapii Gersona nie ogranicza się, tak jak większość klasycznych czy naturalnych metod do leczenia indywidualnych symptomów choroby, ale traktuję organizm jako jeden całościowy mechanizm w którym każdy z elementów pełni istotną rolę i jest powiązany z wszystkimi innymi. Terapia nakierowana jest na usuwanie przyczyn chorób a nie jedynie tłumienie ich skutków. leczy poprzez rekonstrukcję naturalnych, potężnych systemów obronnych organizmu, które aktywują jego zdolność do samoleczenia, nie wywołując przy tym żadnych skutków ubocznych. Opiera się na świeżym, ekologicznym pożywieniu, sokach owocowo-warzywnych, lewatywach z kawy i całościowej detoksykacji ciała; wszystko to w celu przywrócenia naturalnej zdolności ciała do samoleczania. Niezmierna obfitość składników odżywczych dostarczana codziennie w postaci świeżo wyciśniętego soku z owoców i warzyw ekologicznych, zapewnia organizmowi ogromną dawkę enzymów, witamin, minerałów i składników odżywczych. Substancje te rozbijają chore tkanki ciała, podczas gdy lewatywy pomagają w usuwaniu z wątroby toksyn zgromadzonych w organizmie na przestrzeni całego życia.

Podejście doktora Gersona do tematu zdrowia i chorób jest bardzo różne od podejścia konwencjonalnej medycyny, niezwykle istotne jest zatem zrozumienie jego podstawowych założeń. Kiedy to się stanie, teoria i praktyka terapii staną się klarowne i pełne głębokiej logiki. Jej siła uzdrawiania nie jest ściśle ukierunkowana na jedna chorobę, co tłumaczy dlaczego jest w stanie radzić sobie z szerokim zakresem problemów: celem terapii jest odbudowa sił obronnych całego organizmu, który jest wówczas w stanie sam się uleczyć. Niewiarygodne możliwości samoleczenia organizmu, w pełni wykorzystywane w tym programie, są poważnie zaniedbywane czy nawet odrzucane przez medycynę konwencjonalną. Co oczywiste, jego całościowość jest trudna do zaakceptowania dla wykształconych tradycyjnie, tzn. w duchu specjalizacji, lekarzy. Jednak założenia terapii są jasne i logiczne, wielu pacjentów wybiera program Gersona będąc w głębokim kryzysie zdrowotnym z powodu sensowności terapii i wiarygodniej obietnicy wyzdrowienia.

Celem terapii jest walka z przyczyną a nie skutkiem choroby. Skupia się na dwóch aspektach które definiuje jako główne przyczyny chorób: zanieczyszczeniach (toksemii) i niedoborach. Obie są skutkiem współczesnego, dalekiego od naturalnego sposobu życia. Obie są, związane ze współczesną dietą i zanieczyszczeniem środowiska.

TOKSEMIA – WRÓG NUMER JEDEN

Problem zanieczyszczeń zaczyna się w ziemi i roślinach w niej rosnących. Wysoce toksyczne pestycydy, herbicydy, preparaty grzybobójcze i różne inne chemikalia są dziś powszechnie stosowane w rolnictwie, pozostając na roślinach aż do czasu zbiorów i pojawienia się na naszych stołach. Wiele z tych trucizn przenika w głąb roślin i nie może być usuniętych poprzez płukanie. Trafiają one albo bezpośrednio do sprzedaży albo do dalszej obróbki, ale docelowo wszystkie trafiają na nasz stół. Nasza codzienna dieta jest mocno ”wzbogacona” koktajlem agrochemicznych substancji, których skumulowany wpływa na zdrowie człowieka nigdy nie został zbadany.

Jednym z największych zagrożeń w nowoczesnej diecie jest sód (sól) – substancja której bardzo trudno uniknąć. Pomimo oficjalnych ostrzeżeń przez jej nadużywaniem, konsumpcja soli w krajach zachodnich jest na alarmująco wysokim poziomie. Sól zatrzymuje wodę w komórkach, co z kolei prowadzi do obrzęków. Przyczynia się również znaczne i niepotrzebne do obciążania nerek, podnosi ciśnienie krwi, pozbawia potrawy smaku i powoduje że jest jej potrzebne coraz więcej żeby wywołać efekt smakowy; zakłóca przy tym procesy trawienne. Sól wpływa także niebezpiecznie na procesy komórkowe prowadząc do nowotworów – w następstwie pojawia się zespół wyniszczenia tkanek .

Mięso to dziś podstawowy składnik standardowego jadłospisu, jednak niewielu wie, że nadwyżki białka zwierzęcego stają się truciznami w naszym organizmie. Faktem jest że nasze ciało, z jego długim układem pokarmowym, nie jest stworzone aby radzić sobie z dietą bogatą w białka zwierzęce. (W przeciwieństwie do zwierząt mięsożernych, których krótki układ pokarmowy pozwala na szybkie przetrawienie i szybką eliminację odpadów powstałych przy trawieniu mięsa). Idealna dla człowieka dieta powinna być w przeważającej mierze roślinna, z minimalną zawartością białek zwierzęcych – obecnie jest odwrotnie. Im bardziej przybywa nam lat, tym nasze organizmy stają się mniej zdolne do trawienia białek zwierzęcych -niekompletnie przetrawione, zalegają one w naszym organizmie odkładając się jako toksyny. Jakby tego było mało, zwierzęta hodowlane karmione są w niezdrowy sposób z wykorzystaniem antybiotyków, hormonów i syntetycznych ulepszaczy. Cokolwiek są one zmuszone spożywać zostaje w ich mięsie, jajach i mleku, ostatecznie trafiając na nasze stoły, zwiększając jeszcze ilość toksyn w pokarmie którą nieświadomie spożywamy.

Kolejny poważny problem stanowią dodatki do żywności, których liczba waha się obecnie wokół 4000 . Przemysł spożywczy chce produkować wyglądające i smakujące lepiej pożywienie, które, choć zawiera coraz mniej świeżych surowców, ma dłuższe terminy przydatności do spożycia i tym samym przynosi większe zyski. Przemysł chemiczny jest tak wysoko rozwinięty, że może naśladować prawie każdy naturalny zapach i smak. Jednak nie może oszukać organizmu ludzkiego sprawiając, żeby przyjął te podróbki jako naturalne artykuły. Dostajemy zatem jedynie pożywienie bogate w mniej lub bardziej toksyczną chemię które pozbawione jest podstawowych wartości odżywczych.

Człowiek ewoluował przez miliony lat jako integralna część natury, wspólnie z roślinami i zwierzętami. Wystawiony był na działanie jedynie naturalnych czynników; środowiska, jedzenia i schronienia – niezawierających sztucznych, obcych substancji. Od czasu Rewolucji Przemysłowej sytuacja ta zmieniła się diametralnie przeobrażając codzienne życie ludzi, zasady pracy, warunki życia i przede wszystkim ich dietę.Jednakże – i to jest najistotniejsze – niezmiernie skomplikowany organizm człowieka nie miał dość czasu, aby się dostosować i zaadoptować do tych fundamentalnych zmian, w wyniku czego jego siły obronne nie radzą sobie z wielorakimi wyzwaniami, przed którymi dziś stają. Próbują zapewnić normalne działanie organizmu, ale podkopywane przez zanieczyszczone środowisko, wodę i kiepską żywność, prędzej czy później się załamują. Niestety, wraz z każdym nowym pokoleniem, załamanie to przychodzi coraz wcześniej

W najlepszym wypadku ludzie którzy odżywiają się zubożonym i pełnym toksyn jedzeniem zaczynają cierpieć na bóle głowy, bezsenność, depresję, częste przeziębienia, infekcje, problemy trawienne i tym podobne. Zażywają coraz więcej ogólnie dostępnych środków medycznych , a lekarze przepisują coraz więcej przeciwbólowych, nasennych, antydepresyjnych i innych zwalczających symptomy lekarstw, które nie zwalczają źródła problemu. W najgorszym, zapadają na przewlekłe schorzenia z chorobami serca, cukrzycą i nowotworami włącznie.

NIEDOBORY – WRÓG NUMER DWA

Również i ten problem, podobnie jak w przypadku toksyn, ma swoje korzenie w jakości ziemi uprawnej. Od ponad 150 lat zwiększa się systematycznie stosowanie nawozów sztucznych które dostarczają do ziemi trzy podstawowe pierwiastki: azot, fosfor i potas. Nie dostarczają jednak ponad 50 innych minerałów, które są potrzebne, aby ziemia była zdrowa, urodzajna, bogata w enzymy i mikroorganizmy charakteryzujące naturalną , żyzną ziemię. W skutek tego zubożona ziemia może produkować jedynie ubogie w substancje odżywcze rośliny, które stają się naszym odpowiednio ubogim codziennym pokarmem. Wyniszczenie postępuje w procesie obróbki żywności. Wszelka puszkowana, marynowana, butelkowana, wędzona, pasteryzowana czy w jakikolwiek inny sposób przetworzona żywność jest pozbawiana tych kilku walorów odżywczych, które jeszcze się zachowały; niszczona jest przez wysoką temperaturę i konserwanty. W efekcie żywności brakuje witamin i enzymów. Mamy obecnie do czynienia z epidemią otyłości i zapewne wielu zdziwi informacja że otyłość ta spowodowana jest w głównej mierze głodem . Konwencjonalna żywność, pozbawiona wartości odżywczych i pełna syntetycznych dodatków, nie jest w stanie nasycić organizmu. Mimo, że człowiek spożywa ją w dużych ilościach, organizm nie jest nasycony i żąda więcej – to w kolei powoduje sięganie po kolejne porcje. W efekcie człowiek spożywa coraz więcej ‚pustego’ pokarmu”, lecz organizm wciąż nie jest syty, za to rośnie spożycie dodatków chemicznych oskarżanych o powodowanie otyłości i innych chorób

”Pozwól żeby twoje jedzenie stało się twoim lekarstwem.” – Hipokrates

W chwili kiedy podstawowe problemy zostają rozpoznane można przystąpić do leczenia: niedobory są uzupełniane poprzez super-odżywianie; toksyny eliminowane przez systematyczną detoksykację. Pomimo ich życiodajnego znaczenia, metody te są proste, przystępne i przejrzyste, a przede wszystkim – mają sens. Terapia Gersona jest precyzyjnym narzędziem, dostępnym dla każdego, kto jest zainteresowany czy to wyleczeniem się z poważnej choroby czy też poprawą i utrzymaniem ogólnego stanu zdrowia.

SUPER-ODŻYWIANIE

Odpowiedzią Terapii Gersona na niedobory w organizmie jest podanie pacjentowi maksymalnej ilości możliwie najlepszego pożywienia. Jednakże, poważnie chorzy pacjenci nie są często w stanie jeść zbyt dużo. Ich apetyt i trawienie nie są dobre, tak samo zresztą jak wypróżnianie. Ze względu na to, jedynym sposobem żeby posunąć się do przodu jest podawanie soków. Prawie każdy pacjent jest w stanie – i normalnie jest chętny – wypić co godzinę świeżo przygotowaną szklankę soku. W momencie kiedy ten proces jest wprowadzony, stałe dostawy pokarmu potrzebującemu ich rozpaczliwie ciału są zapewnione. Pacjent stosujący pełną kurację otrzymuje codziennie 13 świeżo przygotowanych soków. Soki te przygotowywane są w ściśle określony sposób – najpierw warzywa i owoce przeciskane są przez wolnoobrotowy rozdrabniacz w wyniku czego otrzymywana jest pulpa, z której w następnym kroku wyciskany jest, przy użyciu prasy, sok. Sok wypijany jest natychmiast po przygotowaniu. Taka dawka soków to prawdziwy zastrzyk ogromnej ilości witamin, minerałów, pierwiastków śladowych i enzymów – ciało pacjenta jest wprost zalewane odżywczym płynem.

Nic nie jest tutaj przypadkowe, Dr. Gerson dobrał precyzyjnie nie tylko metodę wyciskania soków ale i produkty na soki. Standardowy program terapii przewiduje cztery rodzaje soków: sok marchewkowy, marchewkowo-jabłkowy, pomarańczowy i tzw. zielony sok. Krytycy Terapii Gersona, który uważają przygotowywanie co godzinę soków na uciążliwe często sugerują że można podać w zamian witaminy i minerały. To z czego oni nie biorą pod uwagę faktu że chore ciało nie jest w stanie przyswoić i użyć substancji wyprodukowanych chemicznie, które po prostu przelatują przez całe ciało nie powodując nic dobrego. Jedynie żywe, świeże, surowe warzywa i owoce są wchłaniane, w szczególności w formie soków, co pozwala ominąć proces trawienia i powoduje ich natychmiastową asymilację. Warto w tym miejscu podkreślić, że warzywa i owoce używane do przygotowania soków jak i posiłków muszą pochodzić wyłącznie z upraw ekologicznych – od tej reguły nie ma wyjątków.

Oprócz soków chory otrzymuje codziennie trzy pełne, smakowite, wegetariańskie posiłki przyrządzone według zasad kuchni Gersona w taki sposób, aby jak największa ilość cennych odżywczych składników była zachowana. Pomiędzy posiłkami pacjenci podjadają świeże owoce – jabłka, gruszki, banany, pomarańcze czy winogrona. Należy pamiętać że wegetariańskie dania mają mniej kalorii niż te do których chorzy przywykli, stąd potrzeba częstszych i obfitszych posiłków. Na marginesie warto dodać że, stosujący Terapię Gersona, pomimo najadania się do syta, nie tyją ale wracają do swojej optymalnej dla zdrowia wagi.
Wszelkie produkty które mogą zakłócać lub hamować proces leczenia są z diety wyłączone; tłuszcze z wyjątkiem bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 organicznego oleju lnianego, a i ten podawany jest w niewielkich, ściśle dobranych dawkach; cukier, z wyjątkiem organicznego cukru trzcinowego; sól, w trosce o przywrócenie właściwej równowagi sodowo – potasowej organizmu; mięso i wiele innych produktów wchodzących w skład współczesnej diety. Gospodarstwo domowe chorego również musi zostać odpowiednio przygotowane: zabronione jest używanie większości kosmetyków i chemii gospodarczej – w zamian Dr.Gerson proponuje proste, naturalne i co najważniejsze skuteczne środki do higieny osobistej i utrzymania czystości w domu.

DETOKSYKACJA

Lewatywa to procedura medyczna mająca antyczne korzenie. Hipokrates, grecki ”ojciec współczesnej medycyny”, zalecał lewatywy na wiele schorzeń już 2600 lat temu.

Dla niewtajemniczonych lewatywy z kawy są najbardziej zaskakującym a nawet dziwacznym elementem Terapii Gersona. Krytycy atakują je i ośmieszają bez zadania sobie trudu poszukania odpowiedzi na pytanie o ich funkcje. Faktem jest że bez tego prostego narzędzia odtruwającego organizm terapia nie działa. Dlaczego lewatywy są taka ważne ?

W chwili kiedy ciało zostaje zalane odżywczym pokarmem, jest on gwałtownie absorbowany i wypiera zgromadzone w komórkach toksyny do krwiobiegu, który z kolei transportuje je do wątroby, nadrzędnego organu odtruwającego organizmu. Jednakże pacjent, który rozpoczyna Terapię Gersona po dotychczasowym odżywianiu tzw. nowoczesną dietą, ma już zgromadzone w swojej wątrobie znaczne ilości toksyn z dodatków do żywności, resztek pestycydów i pozostałej chemii stosowane w rolnictwie, leków, oraz innych źródeł – wszystko to blokuje jego wątrobę. W efekcie wątroba nie może poradzić sobie z nowymi toksynami wypartymi z komórek przez dostarczone im odżywcze substancje. Jeżeli nie zostaną szybko usunięte, toksyny te mogą prowadzić do zagrażającego życiu samozatrucia organizmu lub śpiączki wątrobowej. Stąd fundamentalna rola silnej detoksykacji za pomocą częstych lewatyw z kawy, które są kamieniem węgielnym Terapii Gersona. Jest kilka różnych antyrakowych terapii, które niszczą tkanki guza na różne sposoby bez usuwania martwych, toksycznych odpadków z wątroby. Aby umożliwić wątrobie stopniowe i wolne pozbycie się tych toksyn, kuracje te muszą być wstrzymywane, co znacznie zmniejsza ich skuteczność. Terapia Gersona, z jej ciągłą, intensywną detoksykacją jest w stanie działać nieprzerwanie, co wyjaśnia zarówno jej skuteczność jak oraz uzasadnia stosowanie lewatyw z kawy jako integralnej części protokołu. Bez nich, dodatkowa porcja świeżo uwolnionych toksyn spowodowałaby nowe uszkodzenia w wątrobie.