Chemioterapia

„Opublikowane w ostatnim czasie w ‚Nature Medicine’– którego wniosek jest taki, że chemioterapia jest wręcz swego rodzaju paliwem do dalszego rozwoju dla komórek rakowych.”

Podczas badania powodu, dla którego komórki rakowe prostaty są tak odporne w ciele człowieka, badacze ze stanu Waszyngton przypadkowo odkryli, że po zastosowaniu chemioterapii zdrowe komórki uwalniają białka, które karmią niejako komórki rakowe i pomagają im się rozmnażać.

To szokujące odkrycie, opublikowane w ostatnim czasie w ‚Nature Medicine’– którego wniosek jest taki, że chemioterapia jest wręcz swego rodzaju paliwem do dalszego rozwoju dla komórek rakowych – nastąpiło przy okazji szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak trudno usunąć jest w sposób konwencjonalny komórki raka prostaty.

Przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (Waszyngton) badanie, skupiało się na fibroblastach – komórkach, które odgrywają krytyczną rolę w gojeniu oraz produkcji kolagenu. Okazało się, że chemioterapia uszkadza DNA, wynikiem czego fibroblasty zaczynają produkować 30 razy więcej białka WNT16B niż powinny.

Zgodnie z tymi badaniami, białko WNT16B jest odpowiedzialne za rozwój oraz zdolność przetrwania komórek rakowych.

To równoległe działanie – wyniszczenie zdrowych komórek i jednoczesne wspomaganie rozwoju rakowych sprawia, że chemioterapia wywołuje raczej dalsze działania chorobowe, niż leczy.

„Gdy wydzielane WNT16B zaczynają współdziałać z pobliskim komórkami guza, powodują ich wzrost i uodpornienie na kolejne terapie” – wyjaśnia współautor badań, Peter Nelson z Instytutu Fred Hutchinson Cancer Research Center, określając jednocześnie wyniki jako „całkowicie nieoczekiwane”.

Badacze poinformowali również, że potwierdzili te wyniki w badaniach nad nowotworami piersi i jajnika.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pomogą w znalezieniu sposobu, który pozwoli zapobiegać powyższej reakcji komórek na chemioterapię. Pytanie tylko, jak należy się leczyć do tego momentu?

Źródła:
http://www.bbc.co.uk/news/health-19111700
http://www.fhcrc.org/en/news/center-news/2012/08/peter-nelson-lab-chemotherapy-resistance-mechanism.html
http://www.nydailynews.com/life-style/health/shock-study-chemotherapy-backfire-cancer-worse-triggering-tumor-growth-article-1.1129897

Autor: Fakty dla zdrowia. pl

Dodaj komentarz