Mlecz

Żółciutkie mlecze nie tylko są piękne, one też kurują.

Mniszek pospolity, popularnie nazywany mleczem, nie jest taki zwyczajny. Zalicza się go do chwastów albo klasyfikuje jako pokarm dla świnek morskich. W rzeczywistości jest lekiem, tyle że z łąki. Nie wierzysz? Uwierz, bo mniszek zawiera duże ilości witamin: A, B, C i D, sole mineralne: potas, magnez i siarkę. To jeszcze nie wszystko! Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a do tego jest smaczny.

Sałatka dla zmęczonych
Zerwij tyle młodych listków mniszka, ile zjesz. Mocz je w słonej wodzie 30 minut, wtedy stracą goryczkę. Wypłucz i porwij, przypraw solą, pieprzem, możesz dodać cebulę lub czosnek, polej oliwą, pokrop sokiem z cytryny i gotowe. Do sałatki możesz dodać jajko na twardo, twaróg i szczypiorek.

Soki na wzmocnienie
* 250 g liści umyj i osusz. Dokładnie posiekaj, dodaj 100 ml wody i wypij od razu.
* 200 g świeżego korzenia mniszka, obierz i wrzuć do sokowirówki. Pij dwa razy dziennie po kieliszku.
* 10 kwiatów opłucz i włóż na garnka. Zalej szklanką zimnej, przegotowanej wody i odstaw na 3 godziny. Gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Przestudź i wypij.

Syrop oczyszczający z toksyn
Zerwij około 200 kwiatów, wypłucz i przełóż do miseczki. Szklankę wody zagotuj i dodaj pół szklanki cukru. Wystudzonym płynem zalej kwiaty i odstaw na dobę. Odcedź. Do syropu wciśnij sok z cytryny, wymieszaj i przelej do butelki, wstaw do lodówki. Pij po 3 łyżki godzinę po posiłku.

Wino na poprawienie nastroju
Zbierz około 100 kwiatów mniszka, umyj je i utłucz. Włóż do garnka, wlej cztery litry wody, dodaj skórkę z cytryny i pomarańczy, gotuj 20 minut. Odcedź i ciepły odwar przelej do dużego naczynia. Odlej 200 ml płynu i rozrób w nim 5 g drożdży. Do płynu w większym naczyniu dodaj 1,5 kilograma cukru, odstaw do wystygnięcia. Gdy wszystko będzie chłodne, wlej drożdże, wymieszaj i przelej do butelek, zakręć. Postaw w chłodnym miejscu. Po około 3 dniach wino jest gotowe. Do wina możesz dodać 3–4 łyżki miodu, wtedy będzie bardziej aromatyczne.

Kilka rad przed zbiorami…
* Starannie wybierz łąkę (nie powinna być nawożona), omijaj też przydrożne trawniki.
* Zbieraj, zanim zakwitną i puszczą sok – sprawdzaj to, łamiąc łodygi.
* Dokładnie myj listki i kwiaty – tak pozbędziesz się niechcianych lokatorów.

Uwaga! Osoby z wrzodami, niedrożnością jelit lub dróg żółciowych, a nawet z tzw. wrażliwym żołądkiem, powinny z mniszka zrezygnować, bo roślina mocno pobudza produkcję kwasów trawiennych. Mlecz może również wywołać alergię skórną.

Dodaj komentarz