Skuteczne rzucanie palenia z wykorzystaniem hipnozy

Przeglądając zasoby internetowe i rozmawiając z wieloma terapeutami można pokusić się o wniosek, że metod wsparcia skutecznego rzucania palenia jest tyle ile ludzi, każdy terapeuta ma swoje metody pracy. W niniejszym wpisie chciałem się podzielić moim doświadczeniem, moimi spostrzeżeniami z pracy wspierającej rzucanie palenia.

Z mojego doświadczenia formułuje się wniosek, że najistotniejszym elementem, na którym trzeba się skupić w pracy terapeutycznej jest system przekonań osoby, która rzuca palenie. Dlatego sesje hipnoterapeutyczne rzucania palenia w mindclinic podzielone są na dwie części. Podczas pierwszej części zajmujemy się ograniczającymi przekonaniami, które mogą stać na drodze do osiągnięcia celu jakim jest skuteczne rzucenie palenia. W części drugiej, podczas sesji hipnotycznej, utwierdzamy zmienione przekonania, tak by stać się osobą niepalącą na całe życie. Zatem hipnoza jest bardzo pomocna, ale nie najważniejsza w całym procesie terapeutycznym. Najpierw klient przechodzi przez proces zmiany sposobu spostrzegania i myślenia o paleniu, zanim zostaną podane hipnotyczne sugestie.

Zmiana w rozumieniu czym jest tzw. nałóg palenia, zanim klient zostanie zahipnotyzowany dla zaakceptowania sugestii, że „jesteś teraz osobą niepalącą i pozostaniesz nią przez całe życie”, zapewnia pełne przygotowanie, gotowość, chęć i odpowiednia motywację Twojego umysłu do pełnej akceptacji perspektywy nowego siebie jako osoby niepalącej.

Rozmowa przed sesją hipnozy uwalnia wszystkie obawy przed byciem osobą niepalącą, wątpliwości, zmartwienia, lęki, że to może na Klienta nie zadziałać, usuwa przekonania, które Klient może mieć na początku, że rzucenie palenia na pewno jest trudne, albo że jest poważnym uzależnieniem chemicznym, lub że nie każdy może być zahipnotyzowany.

Poniżej chciałem się podzielić tym co wg mnie jest kluczowe w mojej metodzie pracy, mianowicie wiedzą o indywidualnych systemach przekonań, które są inne dla palacza, inne dla tzw. eks-palacza i również inne dla osoby niepalącej. Skuteczność mojej metody jest na poziomie 93% i tyle osób przechodzących przez jej proces opuszcza gabinet mindclinic będąc osobą niepalącą.

Przekonania jakimi posługuje się palacz sprawiają, że jest on osobą, która lubi palić i myśli o paleniu, pojawia się u niej pragnienie by sobie zapalić, będzie miała negatywne objawy odstawienia wtedy gdy nie może zapalić, jest osobą, która integruje się z palaczami, która często może obawiać się sytuacji kiedy nie będzie mogła czy nie może zapalić papierosa.

Eks-palacz ma system przekonań, który jest praktycznie taki sam jak system przekonań palacza, jednak w rzeczywistości już nie pali, ale ciągle chce palić. Eks-palacz ma pragnienie by sobie zapalić, często lub nawet ciągle myślą o paleniu, mają objawy odstawienia, z ogromnym wysiłkiem powstrzymują się od palenia. Inaczej mówiąc, eks-palacz ma dużo trudniejsze życie niż palacz, gdyż trapią go negatywne symptomy związane z paleniem, ale bez doświadczenia relaksu, nagrody jaką dla nich niosło palenie.

Łatwo zatem dojść do wniosku, że dla wielu eks-palaczy jest tylko kwestią czasu by stać się znów palaczami.

Gdy do dwóch powyższych porównać system przekonań, który mają osoby niepalące, możemy zauważyć jak  bardzo się on różni. osoby niepalące nigdy nie myślą o paleniu, nigdy paleniem się nie martwią, nigdy nie mają żadnych objawów odstawienia ani pragnień by zapalić papierosa, oni nigdy nie mają fantazji związanych z paleniem, nigdy też za paleniem nie tęsknią. Ich rzeczywistość jest taka, że przez ich umysły nawet nie przewijają się jakiekolwiek myśli, które mogą być związane z potrzebą palenia. Palenie jest dla nich obojętne, po prostu nic to ich nie obchodzi – nie ma to dla nich żadnego znaczenia.

Jeśli chodzi o rzucanie palenia zachęcam też do zapoznania się z większą ilością informacji na stronie mojej praktyki mindclinic.pl

pozdrawiam

Michał Barteczko
hipnoterapeuta – mindclinic

Dodaj komentarz