Magiczne Indie 2013

Indie  wrzesień, październik 2013

Idea wyprawy

Wyprawa jest podróżą Przyjaciół związanych z Polskim Instytutem Neurotransgresji i Cechem Naturopatów i Hipnotyzerów. Celem jej jest poznanie kultury Indii, miejscowych zwyczajów oraz wierzeń. W planach mamy ćwiczenia Tantry oraz elementów jasnowidzenia.

Jako organizatorzy będziemy starali się zapewnić opiekę, noclegi i transport, ale wiele będzie zależało od Twojej odpowiedzialności i przezorności. W przypadku komplikacji zdrowotnych i prawnych z naszej strony będzie można liczyć jedynie na informacje i pomoc w kontaktach z władzami miejscowymi i Ambasadą Polski- reszta będzie już w Twojej gestii i w gestii ubezpieczenia, które polecam wykupić.

Pamiętaj, w porównaniu do Polski Indie to kraj ogromnych skrajności. Inna kultura, inne warunki geograficzne, inne warunki społeczne. Hotele są bardzo skromne i pozostawiają wiele do życzenia- ale te życzenia nie zostaną spełnione. Musisz się liczyć z wysoką temperaturą, brudną pościelą, niekompletnie wyposażoną łazienką. Jeśli będzie dach nad głową i łóżko a w łazience woda- to znaczy, że jest dobrze. Jeśli by się zdarzyło, że i tego brak- trzeba będzie sobie radzić.

Transport

Z reguły poruszamy się lokalnymi środkami transportu, tzn. autobusami, pociągami, taksówkami, rikszami… Oprócz znacznego obniżenia kosztów podróży, taki sposób podróżowania ma na celu przede wszystkim bliższe poznanie mieszkańców i ich codziennego życia.

Do wyboru mamy kilka pociągów ekspresowych. Ja wybieram 2nd class sleeper, czyli bezprzedziałowy wagon sypialny- jako tani i w miarę komfortowy sposób przemieszczania się na długich trasach. Mimo iż wydawałoby się, że szybko zostaniesz w nim bez bagażu (złodzieje), to zawiązujące się w pociągu  przyjaźnie znacznie podnoszą poziom poczucia bezpieczeństwa i co równie ważne umilają wspaniale podróż. Nie zmienia to faktu, iż należy się pilnować, bo co prawda jeszcze mnie w Indiach nie okradziono, ale może właśnie dlatego, że zawsze bardzo uważałem. Polecam zabranie ze sobą półmetrowego łańcuszka z kłódka- bagaż można przypiąć do metalowych uchwytów w tym celu w pociągu zamontowanych.

W Indiach jest dziesięć klas pociągów. Wymieniam od góry: A.C. 1st class (pierwsza klimatyzowana); A.C. 2-tier sleeper (dwypoziomowy sypialny klimatyzowany); 1st class (pierwsza); A.C. 3-tier sleeper (trzypoziomowy sypialny klimatyzowany); A.C. Chair class (fotele lotnicze, klimatyzowany); 2nd class sleeper (sypialny drugiej klasy); 2nd class (druga klasa). Powyższe kategorie dotyczą pociągów ekspresowych, są jeszcze trzy klasy w pociągach zwykłych…

Wyżywienie

W miejscach typowo turystycznych nie zawsze można wypróbować prawdziwych lokalnych przysmaków, czy też zaobserwować zwyczaje miejscowej ludności- zaproponuję więc małe, lokalne restauracyjki przeznaczone dla miejscowych. Dzięki temu masz możliwość lepiej poznać Indie, a także masz szansę na poczucie miejscowego klimatu.

Czasami dokonujemy także indywidualnych zakupów żywności w miejscowych sklepach i przyrządzamy jedzenie w grupie (zwłaszcza podczas kilkudniowych wycieczek lub trekkingów w miejsca odludne, z dala od cywilizacji).

Noclegi

Standard noclegów zależy od miejsca, do którego pojedziemy. Będą to zazwyczaj noclegi w hotelach klasy indyjskiej turystycznej, lub w pensjonatach. Należy pamiętać, że wybierając indyjską klasę turystyczną możemy natrafić zarówno na przyzwoite turystyczne warunki, jak i na mniej komfortowe- ciasne przegrzane pomieszczenia bez okien z huczącymi wiatrakami, czasami z ciemnym prześcieradłem. Jedziesz do kraju, gdzie nie zawsze dostępny jest wybielający proszek do prania, gdzie często pierze się ręcznie w pobliskiej rzece. Mogę obiecać, że zawsze postaram się, żeby zapewnić tobie spokojną noc w jak najlepszych, zastanych przez nas warunkach.

Ekwipunek

Na wyprawę zabierz ze sobą przede wszystkim dobre poczucie humoru, ochotę na zabawę i poznawanie świata, oraz pozytywne nastawienie do miejscowych ludzi, otoczenia, współtowarzyszy. Na pewno należy zabrać również 2 plecaki: duży, żeby spakować wszystkie rzeczy (może to być też torba podróżna) oraz plecak mały, który zabierzesz ze sobą na wycieczki (może to być też kolorowa i stylowa torba kupiona tam na miejscu).

Ponadto należy zabrać lekki śpiwór oraz prześcieradło- nie zawsze pościel w hotelu jest biała- pamiętaj, że odwiedzisz miejsca, gdzie pierze się w strumieniu, suszy na słońcu… bez wybielających proszków.

Śpiwór może się przydać nie tylko w chłodne noce podczas wspinaczek górskich, ale i w pociągach wyziębionych jak lodówki. Najlepszy jest śpiwór mały i lekki np. 400-600 gramowy.

W twoim wyposażeniu powinien znaleźć się także przeciwdeszczowy płaszcz (mogą to być jednorazówki) ciepły sweter lub polar, ciepłe długie spodnie, szorty, para podkoszulek, strój kąpielowy, bielizna, wygodne buty np.sanadały i adidasy. Ja podkoszulki kupuję w sklepach sportowych, specjalnie przeznaczone na wojaże do ciepłych krajów- szybko odprowadzają pot i szybko schną. Normalne podkoszulki bawełniane są za grube na Indie.

Jeśli chcesz iść na trekking, weź buty górskie i odpowiednie do nich skarpety- w innych możesz sobie nogi poobcierać, poranić. Dobre buty kosztują ok 500zł- powinny być firmowe. W sklepie sportowym na pewno dobrze doradzą. Najważniejsze buty to jednak sandały

Na rafting potrzebne są kąpielówki.

Ja na wyprawę dresów nie zabieram- jakby były potrzebne, lepiej kupić tam na miejscu niż nosić przez 3 tygodnie.

Dobrze mieć piżamę, ale musi być naprawdę, naprawdę cienka.

Rada dla pań: Staniki przydadzą się, bo odzież przewiewna i dużo przez nią widać potem od Hindusów trudno się opędzić :))))))))), Staniki też muszą być minimalnie cienkie- bez wzmocnień, wszyć, gąbek. Tam naprawdę jest ciepło.

Zawsze warto także spakować okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, środek przeciw moskitom, krem do opalania, indywidualne lekarstwa (także przeciw zatruciom pokarmowym), środki opatrunkowe, scyzoryk, przybory toaletowe, latarkę (najlepiej czołówkę).

Jeśli lubisz robić zdjęcia, zabierz aparat fotograficzny, lub kamerę. Dobrze jest mieć notatnik. Do magazynowania plików najlepszy byłby własny DataBank. Można też co pewien czas skorzystać z kafejek internetowych i tam przesłać pliki na serwer lub nagrać na CD.

Proszę pamiętaj, że plecak nie powinien ważyć więcej niż 20 kg…. i że to Ty będziesz go nosić.

Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa przelotów samolotowych zabronione jest trzymanie w bagażu podręcznym jakichkolwiek ostrych przedmiotów (typu: nożyczki, nóż, a nawet pilnik do paznokci) i płynów powyżej 100 ml. Przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, pasta itp.) powinny być zapakowane w przezroczystą kosmetyczkę lub woreczek. Dobrze jest też podpisać każdy bagaż i odpowiednio przygotować do nadania na lotnisku – np. opakować w specjalną sakwę (dostępna w sklepach ze sprzętem turystycznym), która ochroni plecak przed uszkodzeniem i zabrudzeniem podczas transportu, lub w folię (czasami na lotniskach są punkty, gdzie za opłatą można bagaż pakować w folię).

Apteczka

Apteczka powinna zawierać środki przeciw odparzeniom, lekarstwa na zatrucia pokarmowe lekkie, średnie i silne. Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, dezynfekujące. W Indiach zazwyczaj łatwo znaleźć Apteki i tam, w razie potrzeby, będzie można uzupełnić zapasy- lepiej jednak mieć takie rzeczy przy sobie, aby można było je zastosować w nagłych wypadkach.

Przed każdym egzotycznym wyjazdem powinieneś sprawdzić swój stan zdrowia. W przypadku chorób przewlekłych, proszę pamiętaj o zabraniu ze sobą wystarczającej ilości lekarstw.

Zalecana jest też wizyta u dentysty po to, aby uniknąć nagłego bólu zęba podczas wyjazdu. W związku z tym, że niekiedy w czasie wyjazdu zmieniamy strefy klimatyczne (wybrzeże morskie, dżungla, góry, itd.), polecamy profilaktyczne przyjmowanie lekarstw wzmacniających odporność. Przykro by było, gdyby zwykłe przeziębienie zepsuło twoją przygodę.

Pamiętaj o podstawowych zasadach postępowania w egzotycznych krajach – pij tylko przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną wodę. Ponadto obowiązkowo trzeba założyć sobie tzw. „Żółtą Książeczkę Szczepień” , w której znajdują się informacje o szczepieniach (są one sprawdzane niekiedy na granicy niektórych państw). Należy też pamiętać o wcześniejszym zaszczepieniu się przeciwko chorobom, które mogą zagrażać na danym terenie. Planując wyjazd, pamiętajmy, że szczepienia trzeba odbyć kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy przed podróżą.

W większości krajów świata wymagane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz przeciwko tężcowi, błonicy i polio. Należy również pamiętać o AIDS, dlatego apelujemy o ostrożność.

Przed rozpoczęciem imprezy polecam kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania aktualnej informacji o wymaganych szczepieniach.

Adresy wybranych instytucji, w których możemy zaszczepić się na żółtą febrę:

Warszawa, ul. Żelazna 79 (tel. 22/ 620-90-01),
Szczecin, ul. Spedytorska 6/7 (tel. 91/ 462-42-70 ),
Gdańsk, ul. Oliwska 85 (tel. 58/ 343-09-48),
Gdynia, ul. Chrzanowskiego 8 (tel. 58/ 621-91-14 ),
Poznań, ul. Libelta 36 (tel. 61/ 854-48-06 ),
Katowice, ul. Raciborska 39/41
Kraków ul. Prądnicka 80, Pawilon C, 15.00 – 17.30, (tel. 12/ 614-24-73)

Na wyjazd do Indii na pewno powinni się mieć szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B oraz przeciwko tężcowi. Ja mam szczepienia tylko p.tężcowi.

Dokumenty

Podczas wyjazdu najważniejszym dokumentem jest paszport- ważne na wyjeździe jest, żeby nawet kilka razy dziennie sprawdzać, czy nadal go posiadasz. …., bo w razie zagubienia dokumentów, trudno może być ustalić, gdzie należy ich szukać. Poza tym pamiętaj, że turysta za granicą jest zobowiazany nosić przy sobie paszport zawsze. Czasem wystarczy wziąć kserokopię, a oryginał można zostawić w depozycie.

Pieniądze

Dla zabezpieczenia finansów zalecam zabrać ze sobą oprócz gotówki w dolarach amerykańskich, czeki podróżne np. American Express i karty płatnicze. Czeki można kupić w każdym niemal banku w Polsce i wymienić za niewielką prowizję w każdym miejscu świata. Są one o tyle bezpieczne, że nie mają żadnej wartości dla potencjalnego złodzieja. Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnym pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi, pod koszulką. Można też samemu wszyć sobie „sekretną” kieszonkę w ubranie. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych nominałach. Pamiętaj, że kupując dolary amerykańskie, powinniśmy wybierać tylko nowe nominały (z XXI wieku), ponieważ te dawne, mimo iż ważne w Europie i w USA, nie są honorowane w innych krajach świata. Ja korzystałem z kart bankowych- bankomaty są w każdym większym mieście. Zawsze też miałem przy sobie zapas w dolarach i rupiach.

Na wypadek kradzieży lepiej mieć też listę cenniejszych rzeczy, które zabierasz w podróż. Może być ona pomocna policji podczas spisywania protokołu skradzionych rzeczy.

Warunki podróży

Celem wyjazdu jest  turystyka oraz ogólnie pojęty rozwój osobisty. Moim zadaniem jest zaproponowanie tobie innego spojrzenia na Indie- z wykorzystaniem elementów pracy z energiami, elementów jasnowidzenia, pracy z polami energoinformacyjnymi, z tantrą….. Możesz z moich propozycji skorzystać, lub nie- to, na jaką formę rozwoju się zdecydujesz zależy od ciebie.

Będziesz zwiedzać i pracować w miejscach mocy i świątyniach hinduskich, tantrycznych, buddyjskich…. możesz też ten czas poświęcić na fotografowanie.

(obejrzyj film- byłem zaproszony na Pudżę, rytuał odpuszczania karmy. Pudżę opłaciła rodzina młodego człowieka, dla którego był rytuał zorganizowany. Odprawiało ja dwóch braminów)

Ty też weźmiesz udział w rytuałach odpuszczania karmy, oczyszczania, uzdrawiania.

Trasa wyprawy

 Warszawa- Delhi-Agra-Orchha-Khajuraho-Varanasi-Bodh Gaja- rezerwat Chitwan- Pokhara- Khatmandu- Delhi-Warszawa

więcej o trasie przeczytasz >>>>TU 

Dodaj komentarz