Emetofobia jest fobią przed wymiotami, przed byciem chorym. Osoba na nią cierpiąca może z pełnym zaangażowaniem unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do wymiotowania. Zachowania te to m.in. unikanie szpitali, wody, statków, łodzi, dzieci, pewnych produktów spożywczych, dusznych pomieszczeń tj. restauracji, pubów, centrów miast, ciąży itp. – wszystkiego, jak woń wymiocin czy też tego co może być związane z byciem chorym przemawia przeciwko temu by się tam udać.
Emetofobia jest fobią bardzo powszechną. Choć praktycznie w ogóle o niej nie słychać to Międzynarodowe Stowarzyszenie Emetofobii stawia ją na piątym miejscu wśród fobii, które występują najczęściej. Bardzo rzadko zdarza się, że ci, którzy cierpią na emetofobię dzielą się z innymi swą przypadłością. Jest tak dlatego, że już samo mówienie o niej bardzo często prowadzi do mdłości, których osoba się boi.
Już bardzo wcześnie w życiu rozwija się strach przed wymiotowaniem, zatem zanim osoba osiąga dojrzałość nauczy się zarządzać tym lekiem przez bardzo długi czas, a co za tym idzie w dużym stopniu przyzwyczaja się do życia z ograniczeniami.
Częstymi przypadkami są kobiety, które planują założenie rodziny i jednocześnie są przerażone na samą myśl o nudnościach porannych, które mogą występować w okresie ciąży. Dopiero wtedy, w obliczu bardzo poważnego powodu jakim jest rodzina, osoby takie zaczynają myśleć by pozbyć się problemu.
Jednak zanim dojrzeją do etapu szukania pomocy, przez bardzo długi okres czasu ograniczają się na wiele sposobów. Np.:
- Unikając wakacji z rodziną lub podróży służbowych, gdzie konieczna jest podróż samolotem, w obawie przed potencjalnymi mdłościami podczas lotu.
- Unikając wybranych rodzajów jedzenia, osoba staje się bardzo wybredna, praktycznie w ogóle nie jada w restauracjach i bardzo często ma problem związany z niedowagą.
- Unikając gabinetów lekarskich, przychodni czy szpitali, z uwagi na strach przed spotkaniem ludzi, którzy mogą być chorzy lub ze strachu przed zachorowaniem w każdej chwili. Często osoba taka nie odwiedza bliskich, gdy źle się czują, lub są chorzy. To bardzo często prowadzi do stresu, oskarżeń, obwiniania się w rodzinie, że niewystarczająco troszczy się o bliskich chorych.
- Osoba z emetofibią może mieć obsesję na punkcie czystości.
- Unikając sytuacji, których naturą jest obrotowy lub falisty ruch fizyczny, taki jak na statkach, łodziach lub karuzelach w parku rozrywki.
Na szczęście emetofobia wyjątkowo dobrze reaguje na przebieg hipnoterapii analitycznej. Najważniejsza informacja jest następująca: Emetofobii można się pozbyć!
Dlaczego hipnoanaliza wykorzystywana w mindclinic jest skutecznym narzędziem w przypadku Emetofobii?
Źródło fobii jest najczęściej tworzone w umyśle osoby w okresie jej dzieciństwa (objawy mogą się nie ujawniać przez wiele lat). Emetofobia, jej reakcje, są powodowane poprzez silne emocje, które wcześniej zostały stłumione. Aby zatem rozwiązać problem fobii, niezbędne jest uwolnienie tych stłumionych emocji.
Stłumione emocje kodowane są w podświadomości osóby, tak że nie jest ich w ogóle świadoma. W okresie dzieciństwa, młodości, kiedy dysponujemy tylko zaradnością dziecka, zablokowanie emocji jest najlepszym, najskuteczniejszym działaniem gdy dziecko ma się do czynienia z trudnymi sytuacjami niosącymi silne emocje. Odpowiedzialnym za to jest podświadomy umysł, przez co dziecko nie będzie przytłoczone emocjami i może spokojnie dorastać.
Gdy stajesz się osobą dorosłą, posiadasz zaradność dorosłego, to łatwo możesz mierzyć się i rozwiązywać te emocje, które mogły być zbyt duże dla dziecka. Twoja podświadomość pragnie rozwiązać konflikt wewnętrzny (to co powoduje emetofobię) i aby to zrobić zrobi wszystko co może, aby Cię do tego zachęcić. Możesz objaw postrzegać jako rodzaj sygnału, który informuje Cię, że jest w Tobie coś co jest gotowe do rozwiązania. Wiele innych terapii, poza hipnoanalizą, nie uzyskuje dostępu do „stłumionych” emocji i doświadczeń, a hipnoanaliza jest jakby do tego stworzona.
Hipnoanaliza jest procesem, którey wymaga zaufania i relacji między klientem i terapeutą. Zależnie od złożoności problemu, w czasie od ośmiu do dwunastu sesji w mindclinic, bez wysiłku, spokojnie, cofając się w czasie, docieramy do myśli i wspomnień, aż znajdziemy stłumione emocje. W czasie tego procesu następuje uwalnianie stłumionych emocji, a co w konsekwencji powoduje, że wszelkie z nimi związane niepokoje zostają na zawsze rozwiązane.
Zapraszam do Katowic, do minclinic.pl, bardzo chętnie wesprę w procesie pozbycia się emetofobii jak i wszelkich innych przypadłości.
Michał Barteczko – hipnoterapeuta
mindclinic.pl